In december belde een oude vriend. Het was onder kantoortijd en hij klonk erg zakelijk. Het was hem duidelijk niet te doen om zomaar een praatje, hoewel we elkaar al jaren niet gezien hadden. Of we in januari eens konden afspreken, want hij had me gevolgd op LinkedIn en dacht dat ik de kwaliteiten in huis heb die hij goed zou kunnen gebruiken. Voor dat soort gesprekken ben ik altijd te porren.
Deze week bezocht ik zijn kantoor. Het weerzien was hartelijk, we praatten lang en breed over wat ons zoal was overkomen in de laatste jaren. Uiteindelijk kwamen we ter zake: het bedrijf waar hij werkt ondergaat ingrijpende veranderingen, en die moeten worden rondverteld.
Over maand of twee vertel ik graag meer over het bedrijf, en wat ik voor ze mag gaan doen. Nu gaat het me om iets anders. Nogal wat mensen weten niet dat schrijven een vak is. Zo ook mijn oude vriend.
Hij zei:
“Ik heb zelf geprobeerd die teksten te schrijven, maar dat viel vies tegen. Ik hoop dat jij het voor elkaar krijgt.”
En hij zei:
“Het is ingewikkelde materie, en ik hoop dat je het leuk vindt. Je merkt immers aan iemands schrijven of hij het onderwerp interessant vindt of niet.”
Nu gebeurt het weliswaar veel vaker dat mensen dit soort dingen zeggen, maar elke keer ben ik er weer door overrompeld. Het is niet de vraag of ik die teksten kan schrijven. Het is evenmin de vraag of de lezer mijn persoonlijke voorkeuren achter de teksten kan ontwaren. Maar ik moet toch antwoorden. Ik moet me verdedigen tegen de aantijging dat ik gebakken lucht verkoop, en alle tekstschrijvers met mij. Intussen zijn er talloze bedrijven waar wel iemand peentjes zweet om te verwoorden waar hij elke dag mee bezig is. En talloze nichtjes van talloze directeuren gooien het bijltje er uiteindelijk bij neer omdat "de materie" ingewikkeld en niet leuk is.
Mijn oude vriend kennende deed hij het vast expres, om me op de proef te stellen als professional. Toch verkondig ik mijn boodschap graag nog eens: een tekstschrijver zet je verhaal op papier zoals jij niet kunt, want een tekstschrijver vindt het leuk om tot een goed verhaal te komen. Ongeacht waarover. Deze tekstschrijver is daar al 23 jaar mee bezig, waarvan nu bijna 6 jaar voor zijn brood.Gebakken lucht? Geef mij maar van dat dikke Duitse Schwarzbrot.


